Emigracja testerska

Emigracja testerska
Czy na liście waszych noworocznych postanowień jest zmiana pracy? A może rozważacie wyjazd za granicę? Analizujemy jak aktualnie wygląda emigracja Polaków.

Dlaczego chcesz emigrować?

Jest wiele powodów aby myśleć o emigracji:

- chcielibyście drastycznie zmienić coś w waszym życiu,

- politycy coraz głębiej sięgają do waszej kieszeni,

- liczycie na lepsze zarobki i lepsze możliwości rozwoju.

Każdy z powyższych punktów może stać się pułapką, w którą łatwo dać się złapać. Drastyczna zmiana i wyprowadzka do nowego kraju często jest traumatycznym przeżyciem dla Polaków przywykłych do rodzinnego życia. Oderwanie od bliskich i znajomych, inna kultura, łatwo mogą wpędzić nas w depresję. Za granicą również są politycy i mogą destabilizować swoje kraje. Kuszące stawki zarobków często wiążą się również z wyższymi podatkami i kosztami życia. Pamiętajmy, że pracodawcy sięgają po specjalistów z innych krajów głównie dlatego, że chcą obniżać koszty pracy, dlatego stawki imigrantów będą niższe.

Jaki jest trend w emigracji?

Aż 25% z nas jest gotowych rzucić wszystko i wyemigrować. Decyduje się na to jednak tylko mały odsetek. Na emigracji żyje około 2,5 miliona Polaków, ale liczba ta maleje. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim brexitowej sytuacji w Wielkiej Brytanii i spadającej liczby Polaków na Wyspach. Ten trend pokazuje, że wielu rodaków uznaje Polskę za atrakcyjniejsze miejsce do życia. jeśli przeliczymy średnie zarobki za granicą to najlepiej zarabia się w Niemczech, a najgorzej w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, najnowsze badania pokazują, że na Wyspach zarobimy gorzej niż w kraju! Jest to jednak średnia dla wszystkich zawodów więc dane dla testerów mogą się różnić.

Kim są emigranci z branży IT?

Przed podjęciem samej decyzji o wyjeździe warto dobrze zrozumieć kim są współcześni cyfrowi nomadzi. Świetną analizę o nazwie „projekt e-migracji, polska diaspora technologiczna” przygotowało w tym temacie Muzeum Emigracji z Gdyni (na marginesie miejsce warte odwiedzenia). Najważniejsze wyniki badania pokazują, że:

  • Diasporę tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści poniżej 40. roku życia.
  • Dwie trzecie respondentów biorących udział w badaniu na pytanie o posiadane dzieci odpowiedziało „nie”.
  • Ponad połowa respondentów jako główny czynnik motywujący do wyjazdu wskazała ciekawość i chęć poznawania świata (57,9%). Lepsze perspektywy zawodowe (35,5%) oraz chęć rozwoju osobistego (34,9%) to kolejne odpowiedzi.
  • Zapytani o to, czy emigracja to rozwiązanie permanentne, badani w większości potwierdzili swój stały pobyt zagranicą (82,9%).
  • Największa grupa respondentów to osoby zamieszkujące w Wielkiej Brytanii (32,5%). Drugim co do popularności kierunkiem emigracji badanej zbiorowości są Niemcy (16,0%), trzecim – Stany Zjednoczone (11,1%).
  • Respondenci zostali zapytani o narodowość osób, z którymi utrzymują kontakty towarzyskie. Z Polakami na emigracji sporadycznie kontaktuje się 68,2% respondentów, a przede wszystkim z nimi – 22,2 % badanych. Badani przedstawiciele diaspory technologicznej przede wszystkim utrzymują relacje z rodowitymi mieszkańcami kraju emigracji bądź imigrantami niezależnie od ich narodowości.
  • Zdecydowana większość badanej społeczności to osoby o uregulowanej sytuacji prawnej w zakresie prawa do pobytu stałego w danym kraju. Sytuacja taka dotyczy 82,0% respondentów.
  • O powrocie lub przeniesieniu się do Polski myśli 48,8% badanych, większa grupa, bo stanowiąca 51,2% na zadane pytanie udzieliła odpowiedzi „nie”.
  • Zdecydowana większość odpowiadających na pytanie „Kim – w sensie przynależności narodowościowej – czuje się Pan(i) pracując i mieszkając zagranicą?” udzieliła odpowiedzi: Polakiem, Polką (67,5%). Dla blisko co jedenastej osoby takim tożsamościowym odniesieniem jest tożsamość europejska, osoby te odpowiadały, że czują się Europejczykami. Tożsamość podwójną europejską i polską zadeklarował co dwudziesty respondent (5,1%).
  • Zdecydowana większość badanej społeczności nie dostrzega żadnych działań państwa na rzecz emigrantów-specjalistów. Odpowiedzi „nie” udzieliło ponad 80% respondentów.
  • 2,5% badanych określiło swój zawód wykonywany jako tester.

Jak można emigrować?

Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą formą znalezienia pracy za granicą jest przeniesienie się do zagranicznego oddziału firmy, w której obecnie pracujemy. Z jednej strony już pokazaliśmy swoją wartość, z drugiej wyjazd będzie wspierany przez naszego pracodawcę. Również powrót może być dzięki temu łatwiejszy.

Kolejną formą jest szukanie pracy z Polski i przeprowadzka dopiero kiedy dostaniemy dobrą ofertę. Ofert o pracę za granicą dla polskich testerów nie ma zbyt wiele i często wiążą się one ze znajomością języka danego kraju. Przodują tutaj takie kraje jak Niemcy, Austria czy Niderlandy (dawniej Holandia), które z ogłoszeniami celują w naszych informatyków. Rynki te są dla nas otwarte, ale klimat jest w nich podobny i dla niektórych może być to za blisko do domu. jeśli dany pracodawca oferuje pracę na polskich portalach to często pomaga również w realokacji, co przy braku znajomości specyfiki lokalnego rynku może być dużym ułatwieniem.

Jeśli zdecydujemy się szukać pracy na globalnym rynku i międzynarodowych portalach to przykładowo wyszukanie w monster.co.uk pracy jako „tester” zwróci ponad 500 ofert. Większość krajów, z których są globalne oferty jest pracownikom z naszego kraju przychylna i z wizą lub bez możemy przy dobrej znajomości języka angielskiego podjąć tam pracę.

Dla najodważniejszych jest jeszcze skok na głęboką wodę i wyjazd do wymarzonego miejsca np. Doliny Krzemowej z samodzielnie pozyskaną wizą pracowniczą i szukanie pracy na miejscu.

Podsumowanie

Decyzja o wyjeździe nigdy nie jest łatwa, ale dla wielu osób to szansa na dobre zarobki i zdobycie doświadczenia o jakie w Polsce trudno. aby nie przeżyć rozczarowania należy się dobrze do tego przygotować zarówno mentalnie jak i organizacyjnie.


 

Przeczytajcie historię Przemka Secha i jego emigracji do Australii >>


 

Tym z Was, którzy już są na emigracji i chcieliby się podzielić swoimi doświadczeniami z przyjemnością oddamy nasze łamy. Opiszcie nam swoje życie za granicą!

 

Źródła:
http://e-migracja.eu/
https://forsal.pl/artykuly/1107135,emigracja-w-unii-europejskiej-polska-nie-jest-juz-liderem.html
https://www.pb.pl/koniec-wielkiej-emigracji-974487
https://www.monster.co.uk/medley?intcid=swoop_worldwide_jobs&q=tester
https://forsal.pl/artykuly/1220667,praca-za-granica-ile-zarabia-sie-w-niemczech-wielkiej-brytanii-irlandii-i-holandii.html
https://www.jobs.pl/praca-za-granica/tester;k
https://spidersweb.pl/bizblog/emigracja-zarobkowa-badanie/
https://www.money.pl/gospodarka/emigracja-sie-juz-nie-oplaca-na-wyspach-nasi-rodacy-zarabiaja-gorzej-niz-w-kraju-realnie-6406742264592513a.html
http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24452247,polacy-na-emigracji.html

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować